30 Тра Перші вітражі Руси – України
Скло в середньовічних дерев’яних рамах використовувалося для створення вікон, дверей, вітражів та інших елементів декору. Основні матеріали, які використовувалися для виготовлення скла, були пісок, сода та вапно. Скло вироблялося за допомогою так званого “методу змішування”, коли сировину розтоплювали в печі при дуже високій температурі (більше 1200 градусів Цельсія), а потім промивали холодною водою.
Для створення вікон та інших елементів, скло вставляли в дерев’яні рами. Дерев’яні рами були виготовлені з різних видів дерева, зазвичай з дуба, сосни або кедра. Рами були складнішими у вітражах, які мали багато окремих скляних сегментів, що вставлялися в дерев’яні рами.
Для збереження та зміцнення скла, використовувалися спеціальні ковпачки, які закріплювали скло в рамі. Ковпачки були зазвичай залізні або мідні та були зміцнені гвинтами або гачками.
Скло в середньовічних дерев’яних рамах було досить простим у порівнянні з сучасними технологіями виготовлення скла у алюмінієвих чи пластикових рамах. Однак, воно було дуже ефективним і додавало до архітектурних елементів чарівної атмосфери та мистецького значення. Базова форма то коло. Найпростіша у гутному чи ливарному виробництві форма “пляшкового донця” у дерев’яних вітражних переплетеннях.
Походження кружених вікон дуже давнє. У період пізнього середньовіччя все скло вироблялося видуванням, тому було неможливо створити скляний лист достатнього розміру, щоб закрити все вікно. Таким чином, як альтернатива каменоломням, алмазам і прямокутникам, для створення скляної мозаїки також використовували прядені кругляки, які були б здатні зупиняти холод і дозволяти світлу проникати в будівлі.
Круглі вікна дуже характерні для Венеції. Саме тут ми знаходимо скручені круглі вікна майже в усіх церквах і в багатьох історичних будівлях Серенісіми. Саме тому прядені круглі називають венеціанськими.
Для виготовлення скляних панелей у рамах використовувалися різні техніки. Одна з такої техніки була віконна мозаїка, де кольорові шматочки складалися в малюнок або геометричний візерунок. Ці шматочки скла потім вкладалися в свинцеві рамки, що дозволило створити міцну та довговічну конструкцію.